TÜRKİYE'NİN BEBEK DEVAM SÜTÜ
Kategoriler
Akademi
Üyelik
Alışveriş

Burun Tıkanıklığı

Burun tıkanıklığı nedenleri
Kış aylarının gelmesiyle birlikte daha sık görülen burun tıkanıklığı basit gibi görünse de yaşam kalitesini düşüren bir sorun. Üstelik burun tıkanıklığının tek nedeni kışa bağlı rahatsızlıklar da değil. Daha ciddi sorunlar da buun tıkanıklığına neden olabiliyor. bulunarak, burun tıkanıklığına neden olan 6 etkeni anlattı.

Burun bölmesinde eğrilik (Septum deviasyonu)
Erişkinlerde burun tıkanıklığına en sık burun bölmesini oluşturan kıkırdak ve kemik yapıdaki eğrilikler yol açıyor. Çoğunlukla geçirilmiş burun travmalarına bağlı oluşan bu eğrilikler nefes almakta sorun oluşturursa cerrahi olarak düzeltilebiliyor. Burnun orta bölmesi için yapılan müdahalelerde burun şeklinde bir değişiklik olmuyor.

Burun eti (Konka hipertrofisi)
Burun içerisinde konka olarak adlandırılan yapılar mevcut. Bu yapılar burun içi yüzey alanını genişleten parmaksı çıkıntılar şeklinde oluyorlar. Nefes aldığımızda burundan geçen havayı, ısı derecesine göre ısıtıyor / soğutuyor ve nemlendiriyorlar. Kan damarlarından zengin olan bu yapılar çeşitli etkenlere bağlı olarak bazen büyüyor bazen de küçülüyorlar. Alerjik ve iltihabi hastalıklar oluştuğunda konkalar burun tıkanıklığı yapacak kadar büyüyebiliyor. Konka hipertrofisi olarak adlandırılan bu gibi durumlarda ilaç tedavilerine yanıt alınamazsa, radyofrekans yöntemiyle burun etlerinin yakılarak küçültülmesi gerekebiliyor.

Source: